Juliana

Volám sa Juliana, som členkou tímu Altemedy, v ktorej pracujem ako analytička a terapeutka.

Mám ukončené vysokoškolské vzdelanie. Nie  v odbore zdravotníctva.  Vyše 30 ročné spolužitie s manželom lekárom ma vtiahlo do problematiky klasickej medicíny, nakoľko aj témy okolo chorôb, ich príznakov, liečby, chirurgických zákrokov, komplikácií boli mnohokrát témou našich spoločných rozhovorov a úvah .  Najväčší posun  v mojom záujme  o život bez zdravotných problémov nastal v období,  kedy sama som mala zdravotné problémy.

Klasická medicína mi pomohla. Čiastočne. Dočasne.

Čistiaca kúra pečene, žlčníka a žlčových ciest

Čistiaca kúra je jednou z najúčinnejších procedúr pre zdravie každého človeka. Ak zbavíme pečeň žlčových kameňov, zlepšíme  trávenie a opakovaním tejto čistiacej kúry sa môžeme natrvalo zbaviť i alergií a bolestí ramien, chrbta či paží. Navyše zväčšíme si celkovú energiu a pocit zdravia.

Pečeň je totiž najdôležitejším detoxikačným orgánom. Ak nefunguje správne, toxické látky sú usadzované v našom organizme. Cholesterol v pečeni je dôležitý pre trávenie. Ak sú v nej usadené žlčové kamene, bránia jeho prietoku. Do organizmu sa nevstrebávajú ani prospešné tuky, ani vápnik dôležitý pre výživu kostí.

Lamblia intestinalis (Giardia lamblia)


prenos lambliaLamblia,  nezvaný hosť v našom tele nám dokáže narobiť naozaj veľké problémy. Cítite sa v nepohode, zle vám trávi a vyskytli sa aj ďalšie zdravotné problémy? Hoci to ani netušíte, môžete mať v tele parazit, ktorý je potrebné čo najskôr zničiť.

Lamblie sa vyskytujú na celom svete a sú najčastejšími parazitmi tenkého čreva. Najznámejším druhom giardií je Giardia intestinalis. Infikuje človeka i iné cicavce, vrátane mačiek a psov. Kolonizuje a reprodukuje sa v tenkom čreve hostiteľa. Ochorenie, ktoré spôsobujú, je známe pod názvom lamblióza alebo aj giardióza.

Akupunktúra z pohľadu vedeckého skúmania

Akupunktúra, resp. tradičná čínska medicína sa úspešne praktikuje v ázijských krajinách už niekoľko tisícročí. „Potreba“ vedeckých štúdií vyvstala prakticky až v posledných desaťročiach, kedy sa pomaly etablovala aj v „západnom“ svete. Vďaka jej skvelým účinkom, efektivite a finančnej nenáročnosti v porovnaní s mnohými postupmi západnej školskej medicíny, predstavuje riziko pre viac-menej monopolné postavenie školskej medicíny a alopatickej (medikamentóznej) liečbe v systémoch zdravotnej starostlivosti väčšiny západných krajín. Preto sa stala terčom osočovania a útokov niektorých zástupcov alopatickej liečby a školskej medicíny. Tí predovšetkým vyčítali to, že nie je dostatok kvalitných kontrolovaných štúdií, ktoré by vedecky potvrdzovali terapeutické účinky akupunktúry.

Bolesti krčnej chrbtice a akupunktúra

Jednou z veľmi často sa vyskytujúcich ťažkostí, ktoré dokáže akupunktúra efektívne riešiť, je bolesť krčnej chrbtice v oblasti krku. Akupunktúra je jedným z najlepších spôsobov ako pomôcť pri bolestiach krčnej chrbtice, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky, pomáha uvoľniť myseľ a napätie vo svaloch, znižuje zápal, bolesť a zlepšuje pohyblivosť.

Väčšina z nás vie, že za bolesti krčnej chrbtice môže náš sedavý spôsob života, jednak v práci, cestou v aute, pričastým sedením pri počítači alebo televízii. Avšak okrem týchto vplyvov sú aj ďalšie, ktoré môžu rovnako prispievať k bolestiam krčnej chrbtice.

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori je špirálovitý paličkovitý mikroorganizmus, ktorý sa s obľubou usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal.  Popri zubnom kaze patrí medzi najčastejšie infekcie vôbec. Výskyt infekcie na Slovensku u dospelých je  40 - 52% a narastá od západu na východ krajiny. U detí na východnom Slovensku je výskyt okolo 30%.

Prenos infekcie

Zdrojom infekcie je väčšinou chorý človek alebo niektoré zvieratá (pes, mačka), z ktorých sa infekcia na zdravých jedincov šíri cez ústa do tráviaceho traktu. Je to teda vlastne jedna z tzv. "chorôb špinavých rúk". Infikovať sa môže len človek s nedostatočnou odolnosťou voči tomuto mikroorganizmu.

Nespavosť a akupunktúra

Nespavosť a akupunktúraZ dlhodobého hľadiska je kvalitný spánok pre zdravie životne dôležitý. Aj keď my spíme, naše telo stále usilovne pracuje na oprave a samoliečbe. Keď sa nám nedostáva dostatočného odpočinku, ktorý potrebujeme, vplýva to na naše duševné schopnosti, vrátane našej schopnosti reagovať, rozumové schopnosti, ako aj na naše nálady. Nedostatok spánku môže spôsobovať u niektorých ľudí úzkosť a / alebo depresiu. Nedostatok spánku ovplyvňuje náš imunitný systém a jeho schopnosť liečiť a dennodenne bojovať s vírusmi a patogénmi. Nedostatok spánku je spájaný so zvýšením pravdepodobnosti srdcových ochorení, cukrovky a infekcií. V každom prípade nám zdravý sedliacky rozum vraví, že z dlhodobého pohľadu dobrý a kvalitný spánok prispieva k našej pohode a zdraviu. Problém však je, že väčšina ľudí nespí dobre. A to je oblasť, kde akupunktúra môže pomôcť.

Chlamýdie

chlamydie tabletkyChlamýdie sú baktérie, ktoré žijú vo vnútri ľudských buniek. Pre mnohých sú úplne neznáme. Poznáme viac druhov chlamýdií, z ktorých najčastejšie sa vyskytujú dva druhy:

Chlamydia trachomatis, ktoré vyvolávajú infekcie močovopohlavného a reprodukčného systému
Chlamydia pneumoniae, ktoré postihujú najmä horné a dolné dýchacie cesty

Chlamýdie žijú vo vnútri buniek, v ktorých sa môžu nachádzať v 2 formách ako aktívne, rýchlo sa množiace chlamýdie a ako pasívne, pomaly sa množiace alebo „spiace chlamýdie“. Unikátny dvojfázový vývojový cyklus chlamýdií je odlišný od všetkých ostatných mikroorganizmov. Chlamýdie vo vnútri infikovaných buniek sa pomerne rýchlo množia. V jednej infikovanej bunke môže byť až 10 000 chlamýdií.

Bolesti v spodnej časti chrbtice

Bolesti chrbtice

Bolesť spodnej časti chrbtice je jedným z najčastejších ťažkostí riešených pomocou akupunktúry. Akupunktúra a tradičná čínska medicína lieči tieto ochorenia celostne, berúc do úvahy mnohé faktory, ktoré môžu prispievať k problémom.

Väčšina ľudí, ktorá prichádza na akupunktúru kvôli bolestiam v lumbálnej časti chrbtice, už navštívila všeobecného lekára, chirurga, maséra alebo fyzioterapeuta (aj keď to v princípe nie je nevyhnutné), a zvyčajne už má celkom dobré znalosti o mechanických faktoroch prispievajúcich alebo zhoršujúcich problémy. Môže to byť čokoľvek, od nízkeho svalového tonusu, zlého držanie tela, úrazu (dopravné nehody, pády), sedavé zamestnania, atď. Pri akupunktúre, berieme do úvahy aj iné faktory, ako trávenie, spánok, akému množstvu stresu je človek vystavený, atď. Pretože to sú tiež faktory, ktoré prispievajú k zhoršovaniu problému.

Ostroha pätnej kosti (Calcar calcanei)

ostrohaTrochu teórie 

Ostroha (Calcar calcanei) je výrastok plantárnej (dolnej) časti pätnej kosti, v mieste úponu krátkych svalov nohy a plantárnej aponeurózy (väzivovej "doštičky" chrániacej mäkké tkanivá chodidla nohy pred pomliaždením pri chôdzi). 

Vzniká chronickým dráždením úponov krátkych svalov chodidla nohy pri preťažovaní či pri chôdzi v nevhodnej obuvi. V prvej fáze sa vytvára opuch a prejavuje sa bolestivosťou (fasciitis plantaris), do ktorého sa postupne ukladajú kryštály vápnika, čo sa na RTG snímkach prejaví vznikom výrastku - ostrohy.

Príznaky

Ostroha (Calcar calcanei aj fascitis plantaris) sa prejavuje bolestivosťou na chodidlovej ploche pätnej kosti pri došľape, v mieste úponu svalov a plantárnej aponeurózy tj. pod pätou. Bolesti sú najprv po záťaži, postupne ich pacient pociťuje pri každom došliapnutí a u ťažších štádií môžu byť aj kľudové. Bolesť sa dá vyvolať stlačením poškodeného miesta.

Pre aké zdravotné problémy je akupunktúra efektívna?

Choroby, symptómy a stavy, pre ktoré bola liečba pomocou akupunktúry preukázaná ako efektívna na základe kontrolovaných klinických štúdií:

- nežiadúce účinky po rádioterapii a/alebo chemoterapii
- alergická nádcha (vrátane sennej nádchy)
- žlčníková kolika
- depresia (vrátane neurotickej depresie a depresie po mŕtvici)
- dyzentéria akútna, bacilárna
- dysmenorea, primárna
- epigastralgia, akútna (žalúdočného vredu, akútne a chronické gastritídy a gastrospasmy)
- bolesti v oblasti tváre (vrátane kraniomandibulárnych porúch)
- bolesť hlavy
- hypertenzia, esenciálna
- hypotenzia, primárna

Často kladené otázky

Všeobecné otázky k biorezonancii

  • Ako funguje biorezonancia?

    Biorezonančný prístroj zosníma frekvenciu akejkoľvek látky. Následne dokáže frekvenčný obraz látky upraviť podľa terapeutickej potreby a odovzdá ho pomocou elektródu späť do tela.

  • Čo všetko je možné liečiť pomocou biorezonancie?

    Biorezonančná metóda je celostná metóda liečby organizmu. Terapeuti po celom svete s ňou liečia rôzne zdravotné problémy s vynikajúcimi výsledkami. Avšak ako každá metóda na niečo funguje rýchlejšie a niečo si vyžaduje veľa terapeutických sedení. Podľa našich skúseností vynikajúco funguje na alergie rôzneho druhu, odstraňovanie parazitov, plesní a rôznych patogénov z tela a v neposlednom rade skvelo pomáha klientom, ktorí chcú prestať fajčiť.  

Intolerancia pšenice

Pšenica - dôležitý alergén

Po mlieku je pšenica druhým cudzím proteínom s ktorým sa človek stretáva. Od druhého roka života konzumujeme pšenicu a produkty z pšenice v rôznej forme prakticky každý deň. Pšenica je plodina, ktorá za posledné storočia bola najviac manipulovaná a krížená. Produkcia pšenice vo svete je jednou z najdôležitejších a tlak na vysoký obsah lepku (požiadavka pekárov), zvyšovanie úrodnosti a výdajnosti na jeden hektár sa zvyšuje, používajú sa na to rôzne metódy a techniky pestovania, čo však so sebou prináša zvýšený alergizujúci potenciál pšenice. Zaujímavé je, že alergia na špaldu, originálnu formu pšenice, je takmer minimálna.

Intolerancia na mlieko

Dôležitý alergén - kravské mlieko

Intolerancia na mliekoBielovina kravské mlieka je prvá cudzorodá bielkovina s ktorou sa v našej spoločnosti človek stretáva. Po tom ako je dieťa odkojené, zvyčajne kravské mlieko v prirozdenej forme alebo pozmenenej forme je zavádzané dieťaťu do jedálnička. Vďaka tomu intolerancie, prípadne alergie na kravské mlieko sú dosť časté a hrajú dôležitejšiu úlohu pri zdravotných problémoch, ako sa vo všeobecnosti predpokladá. 

Senná nádcha - alergia na peľ

senná nádchaNajznámejšia a najrozšírenejšia forma alergie: senná nádcha, alebo inak peľová alergia, pollinóza, alergická rinitída

Peľová alergia - príznaky

  • škrabanie v nose, očiach, prípadne v hrdle, slzenie, kýchanie, výtok z nosa, upchatý nos

 

Epidemiológia

V závislosti od oblasti výskytu rôznych druhov rastlín, prípadne toxínov z prostredia uvádza sa, že vo vyspelých západných krajinách od 10 až do 25% obyvateľstva trpí na sennú nádchu. Pritom okolo roku 2000 sa udával výskyt alergickej rinitídy od 0,5 do 10%.

Stratégia WHO pre tradičnú medicínu na roky 2014-2023

 Stratégia WHO pre tradičnú medicínu na roky 2014-2023

Tradičná a komplementárna medicína je dôležitou a často podceňovanou súčasťou zdravotnej starostlivosti v krajine. Tradičnú a komplementárnu medicínu (T&KM)nájdeme takmer v každej krajine na svete a dopyt po jej službách sa zvyšuje.